PIC16C711T-20E/SS
Part Number:
PIC16C711T-20E/SS
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Data Converters :
A/D 4x8b
Number of I/O :
13
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Program Memory Size :
1.75KB (1K x 14)
RAM Size :
68 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V