PIC16C710T-20E/SS
Part Number:
PIC16C710T-20E/SS
Description:
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Data Converters :
A/D 4x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
13
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
896B (512 x 14)
RAM Size :
36 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V