PIC16C65AT-20/PQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC16C65AT-20/PQ
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
44-QFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
192 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V