PIC16C642-20E/SP
Part Number:
PIC16C642-20E/SP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
RAM Size :
176 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V