PIC16C621T-20/SS
Part Number:
PIC16C621T-20/SS
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
DigiKey Programmable :
Verified
Number of I/O :
13
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1.75KB (1K x 14)
RAM Size :
80 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 6V