PIC16C58B-20E/P
Part Number:
PIC16C58B-20E/P
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18DIP
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
3KB (2K x 12)
RAM Size :
73 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V