PIC16C57CT-20/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC16C57CT-20/SS
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
3KB (2K x 12)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
72 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V