PIC16C56-10/P
Part Number:
PIC16C56-10/P
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Program Memory Size :
1.5KB (1K x 12)
RAM Size :
25 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V