PIC16C55T-HSE/SO
Part Number:
PIC16C55T-HSE/SO
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
RAM Size :
24 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V