PIC16C55AT-04I/SS
Part Number:
PIC16C55AT-04I/SS
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
RAM Size :
25 x 8
Speed :
4MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V