PIC16C55A-20E/P
Part Number:
PIC16C55A-20E/P
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
RAM Size :
25 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V