PIC16C55-HSI/SS
Part Number:
PIC16C55-HSI/SS
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
RAM Size :
24 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V