PIC16C54AT-10I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC16C54AT-10I/SO
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
25 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V