PIC16C54-10I/P
Part Number:
PIC16C54-10I/P
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
RAM Size :
25 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V