PIC14000-20I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC14000-20I/SO
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
Slope A/D
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
POR, Temp Sensor, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
192 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 6V