AT90S2323-10SI
Part Number:
AT90S2323-10SI
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Program Memory Size :
2KB (1K x 16)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V