AT90S1200A-12PI
Part Number:
AT90S1200A-12PI
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
EEPROM Size :
64 x 8
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
POR, WDT
Program Memory Size :
1KB (512 x 16)
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V