AT90S1200-12SI
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT90S1200-12SI
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SPI
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
64 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1KB (512 x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V