PIC16C58B-20/SS
Part Number:
PIC16C58B-20/SS
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 20SSOP
DigiKey Programmable :
Verified
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
3KB (2K x 12)
RAM Size :
73 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V