PIC16C67-10/P
Part Number:
PIC16C67-10/P
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
14KB (8K x 14)
RAM Size :
368 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V