PIC16C72-20I/SP
Part Number:
PIC16C72-20I/SP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SPDIP
Connectivity :
I²C, SPI
Data Converters :
A/D 5x8b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
3.5KB (2K x 14)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V