PIC16C54A-10/SS
Part Number:
PIC16C54A-10/SS
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
RAM Size :
25 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V