SAF-XE162FL-12F80L AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
SAF-XE162FL-12F80L AA
Category:
Microcontrollers
Description:
16-BIT FLASH RISC MCU
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 19x12b SAR
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
48
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
64-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
96KB (96K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
12K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-64-22
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V