MCF5482CZP166
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MCF5482CZP166
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
Coldfire V4E
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
99
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
388-BBGA
Peripherals :
DMA, PWM, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
32K x 8
Speed :
166MHz
Supplier Device Package :
388-PBGA (27x27)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.43V ~ 1.58V