LM3S2616-IQR50-A0T
Part Number:
LM3S2616-IQR50-A0T
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, IrDA, QEI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 6x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
64-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V