LM3S1538-IBZ50-A2T
Part Number:
LM3S1538-IBZ50-A2T
Description:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA
Connectivity :
I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
43
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
108-LFBGA
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
96KB (96K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V