Q2-F3X-1/16-01-SS500FT
Manufacturer:
Qualtek Electronics Corp.
Part Number:
Q2-F3X-1/16-01-SS500FT
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK BLK 1/16X4" 50PCS
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Corrosion Resistant, Flame Retardant
Inner Diameter - Recovered :
0.018" (0.45mm)
Inner Diameter - Supplied :
0.063" (1.60mm)
Length :
0.333' (101.60mm, 4.00")
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.018" (0.46mm)
Shelf Life :
60 Months
Shrink Temperature :
70°C
Shrinkage Ratio :
3 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)