MT-LWA-.063-X-STK
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
MT-LWA-.063-X-STK
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 1/16" X 4' CLEAR
Manufacturer :
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Clear
Features :
Fluid Resistant, Impact Resistant, Strain Resistant
Inner Diameter - Recovered :
0.021" (0.53mm)
Inner Diameter - Supplied :
0.063" (1.60mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO), Irradiated
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.016" (0.41mm)
Shelf Life :
Shrink Temperature :
95°C