AT91M40800-33AU-999
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
AT91M40800-33AU-999
Category:
Microcontrollers
In Stock:
300
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, UART/USART
Core Processor :
ARM7®
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
8K x 8
Speed :
33MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V