S9S12HY32J0MLL
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
S9S12HY32J0MLL
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI
Core Processor :
HCS12
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
4K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
80
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
LCD, Motor control PWM, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V