LPC3131FET180,551
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
LPC3131FET180,551
Category:
Microcontrollers
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG
Core Processor :
ARM926EJ-S
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 4x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
180-TFBGA
Peripherals :
DMA, I²S, LCD, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
192K x 8
Speed :
180MHz
Supplier Device Package :
180-TFBGA (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.1V ~ 3.6V