AT89LP3240-20MU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
AT89LP3240-20MU
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
8K x 8
Number of I/O :
38
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
4.25K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 3.6V