AT89LS51-16JU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
AT89LS51-16JU
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Connectivity :
UART/USART
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 4V