ATMEGA88-20PU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
ATMEGA88-20PU
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
In Stock:
710
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Data Converters :
A/D 6x10b
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Active
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V