LM3S618-EQN50-C2T
Part Number:
LM3S618-EQN50-C2T
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Connectivity :
Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 6x10b
Number of I/O :
30
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
48-LQFP
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V