ATTINY461V-10MU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
ATTINY461V-10MU
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
USI
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 11x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (2K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V