AT89LP213-20XU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
AT89LP213-20XU
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SPI
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2KB (2K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.5V