AT89LP216-20SU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
AT89LP216-20SU
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 16SOIC
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Connectivity :
SPI, UART/USART
Number of I/O :
14
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2KB (2K x 8)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.5V