S9S12ZVL32F0CLC
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
S9S12ZVL32F0CLC
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Core Processor :
S12Z
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 6x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
19
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-LQFP
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
32-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
5.5V ~ 18V