R7FS7G27H3A01CFC#AA0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
R7FS7G27H3A01CFC#AA0
Category:
Microcontrollers
Description:
R7FS7G27H3 - IC MCU ARM Cortex-M
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4F
Core Size :
32-Bit
Data Converters :
A/D 21x12b SAR; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
EEPROM Size :
64K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
126
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4MB (4M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
640K x 8
Speed :
240MHz
Supplier Device Package :
176-LFQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V