SPC5634MF2MMG80
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
SPC5634MF2MMG80
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 208BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Core Processor :
E200z335
Core Size :
32-Bit
Data Converters :
A/D 34x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
80
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
208-BGA
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
94K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
208-BGA (17x17)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.25V