SPC5565MVZ132R
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Part Number:
SPC5565MVZ132R
Category:
Microcontrollers
Description:
MICROCONTROLLER, 32-BIT,POWER AR
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Core Processor :
e200z6
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 40x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
192
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
100-TFBGA
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2MB (2M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
80K x 8
Speed :
132MHz
Supplier Device Package :
100-MBGA (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.35V ~ 1.65V