S9S12DG25F0MPVE
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Part Number:
S9S12DG25F0MPVE
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, SCI, SPI
Core Processor :
HCS12
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 16x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
4K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
91
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
112-LQFP
Peripherals :
PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
12K x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
112-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V ~ 5.25V