RNF-100-1/16-BK-SP-CS5004
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
RNF-100-1/16-BK-SP-CS5004
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 1/16" BLACK
Manufacturer :
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Inner Diameter - Recovered :
0.031" (0.79mm)
Inner Diameter - Supplied :
0.063" (1.60mm)
Length :
Material :
Polyolefin (PO), Irradiated
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.017" (0.43mm)
Shelf Life :
144 Months
Shrink Temperature :
95°C