TC1793F512F270EFABKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
TC1793F512F270EFABKXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
TC1793 - RISC FLASH MICROCONTROL
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, EBI/EMI, FlexRay, MLI, MSC, SSC
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit
Data Converters :
A/D 48x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
192K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
221
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
416-BGA
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4MB (4M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
288K x 8
Speed :
270MHz
Supplier Device Package :
PG-BGA-416
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.17V ~ 1.43V