ATTINY25-20MU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
ATTINY25-20MU
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Connectivity :
USI
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2KB (1K x 16)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-QFN-EP (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V