SAF-XE167H-96F66LAC
Part Number:
SAF-XE167H-96F66LAC
Description:
XE167 - 16-BIT FLASH RISC MICROC
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, LINbus, QSPI, SPI, SSC, UART/USART, USI
Data Converters :
A/D 8, 16x8/10b SAR
Number of I/O :
118
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
144-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
768KB (768K x 8)
RAM Size :
82K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-144-4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V