ATXMEGA16A4U-AU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
ATXMEGA16A4U-AU
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
AVR
Core Size :
8/16-Bit
Data Converters :
A/D 12x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
1K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
34
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V ~ 3.6V