ATMEGA48V-10MU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
ATMEGA48V-10MU
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
4KB (2K x 16)
RAM Size :
512 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V