ATMEGA48-20AUR
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
ATMEGA48-20AUR
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-TQFP
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (2K x 16)
RAM Size :
512 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V